Еве 7 убедливи причини зошто вашата онлајн продавница бара блог

Еве 7 убедливи причини зошто вашата онлајн продавница бара блог

Очигледно, треба да го слушнете од сигурен извор. И покрај фактот што вашето присуство на социјалните мрежи е солидно и ваше Продажната инка на 's работи восхитувачки, блогот е сè уште неопходен за вашата онлајн продавница.

Цениме дека како сопственик на интернет компанија веќе сте преплавени со одговорности, па се извинуваме ако ова ви изгледа како непотребен товар. Бидејќи постојат најмалку седум начини на кои доследно блогирање со висококвалитетен материјал може да ја поттикне вашата компанија.

Оптимизацијата на вашата продавница може да се засили со редовни написи на блогови.

Во последниве години има пораст на бројот на компании кои користат онлајн пазари. Многу традиционални компании, како што се продавници и трговски центри, како и трговци на големо и производители, почнаа да ги нудат своите производи онлајн во обид да привлечат клиенти кои не можат да ги посетат нивните објекти. Тоа значи дека постои поголем фонд на онлајн трговци од кои може да се избере кога се оптимизира за рангирање на пребарувачите. Затоа е време да се даде целосна гас на SEO.

Упатствата се одличен начин да привлечете нови и повторливи клиенти во вашата продавница.

Без разлика кој производ ќе го обезбедите за продажба, секогаш ќе има клиенти кои сакаат да дознаат повеќе за тоа како да го искористат максимумот. Ова важи за секоја категорија на производи што можете да ја замислите, од нега на кожа до спортски производи до градежни материјали. Направете ги вашите упатства и водичи толку корисни што читателите ќе сакаат да ги зачуваат и да се враќаат на нив повторно и повторно за да дознаат повеќе.

На пример, Lowe's има многу написи како да се направи што обезбедува детални водичи со слики, видеа, па дури и врски со производи. Ова е вид на материјал што едно лице би сакало да го има при рака за да го прегледа подоцна кога ќе го изврши своето еко-пријателско реновирање на својата куќа.

Најверојатно, стоката што се продава во вашата продавница може да има корист од метод како овој.

Ако имате онлајн чување, можете да го користите вашиот блог за да ја проширите листата на претплатници за е-пошта.

Вашата листа на е-пошта служи како столб на вашите маркетинг напори, како што веројатно веќе знаете. Со додавање луѓе на вашата листа на е-пошта, можете брзо да допрете до поголема публика со специјални понуди, попусти и новости за нови производи, особено ако имате интересна и корисна содржина на вашиот блог што вашите читатели ја сметаат за корисна. Може да поттикнете претплати без прибегнување кон скокачко поле. Орли, компанија за убавина, користи посуптилен пристап со вклучување на врска за да се регистрирате за нивната листа на е-пошта на крајот од секоја објава на блог, веднаш над копчињата за споделување на социјалните медиуми.

Додавањето содржина за животниот стил на вашиот блог за е-трговија е одличен начин да ги придобиете и задржите читателите.

Како маркетинг стратегија на следното ниво, основањето блог како центар на онлајн заедницата на вашиот бренд е од суштинско значење. Можеби сте забележале дека REI, компанија која продава предмети за на отворено, не зборува многу за своите производи во последните написи.

Наместо тоа, тие се фокусираат на зачувување и патување на отворено, две теми кои се важни за нивната целна публика.

Треба да ги знаете вашите потрошувачки личности внатре и надвор ако сакате да напишете блог кој ефективно го поврзува вашиот бизнис со начинот на живот на вашата целна публика. Исто така, се препорачува да се започне полека; на пример, можете да креирате посебна категорија на животниот стил на блогот на вашата продавница. Ако е успешна, може да продолжите да го додавате.

Паметен начин за зголемување на продажбата е да обезбедите совети за купување на блогот на вашата продавница.

Што и да продавате, вашите купувачи се грижат да ги добијат најдобрите можни артикли, без разлика дали се идентификуваат со специфичен начин на живот или множество причини. Поради ова, написите како да се прават и советите за купување се секогаш некои од најпопуларните објави на блоговите за малопродажба и онлајн трговија.

Chewy ја демонстрира оваа точка со својот водич за купувачи за подароци за кучиња Ханука, но можете да креирате препораки специфични за настани и празници за речиси сè.

Знаете што велат: „Не продавајте писклив гелт“. Не грижете се; написот за блог за водич за купувачите е одличен начин да ја покажете вашата експертиза на тема што веќе знаете многу за производите што ги продавате.

Некои од вашите објави на блог за е-трговија може да се споделат и на социјалните медиуми за да доведат повеќе луѓе на вашата страница.

Вклучувањето на висококвалитетни, уникатни фотографии во записите на вашиот блог може да привлече повеќе читатели. Повеќе споделувања на социјалните медиуми на вашата содржина и изложеност на поширока публика значи повеќе потенцијални купувачи и сообраќај на страницата за вашиот малопродажен бизнис.

За да креирате блог фотографии кои читателите би сакале да ги споделат, се што ви треба е паметен телефон и неколку професионални совети за снимање снимки од производи.

Блогот на вашата онлајн продавница може да послужи како алатка за регрутирање нов персонал.

За да приспособите повеќе клиенти, можеби ќе треба да донесете повеќе персонал. За да ги известите вашите потрошувачи дека вработувате, објавувањето работни места на вашиот блог е една од опциите; сепак, попривлечна стратегија би била да се создаде категорија на блог што ќе ја прикаже културата на вашата фирма, нејзините вработени и причините зошто луѓето сакаат да работат таму. За да ја постигне оваа цел, PetSmart посвети цел блог на искуството на вработените во компанијата, полн со рефлектори на персоналот и информации за добротворните настани што ги одржуваат и финансираат продавниците на PetSmart.

Треба да имате блог за вашата онлајн продавница Бидејќи блогирањето може да ја зголеми видливоста на вашата онлајн продавница во резултатите од пребарувачот, бројот на луѓе кои ја посетуваат вашата страница, бројот на луѓе кои се претплатиле на вашата листа за е-пошта, бројот на производи што ги продавате, бројот на луѓе кои ве следат на социјалните мрежи и бројот на луѓе кои аплицираат за работа во вашата компанија.

Дали е време да го отворите блогот на вашата онлајн продавница? Погледнете ги опциите за хостирање на WordPress на HostRooster со управување.

HostRooster е водечка компанија за решенија за веб хостинг. Од нашето основање во 2019 година, HostRooster постојано иновира нови начини за реализација на нашата мисија: да ги поттикне луѓето целосно да ја искористат мрежата. Со седиште во Лондон, Англија, обезбедуваме сеопфатни алатки за корисниците ширум светот, така што секој, почетник или професионалец, може да влезе на интернет и да напредува со нашите пакети за веб-хостинг.

%d блогери како овој: